Премиерът Кирил Петков и българската делегация от управляващото парламентарно мнозинство тръгват

...
Премиерът Кирил Петков и българската делегация от управляващото парламентарно мнозинство тръгват
Коментари Харесай

Кирил Петков: Бих се радвал да дадем военна помощ за Украйна

Премиерът Кирил Петков и българската делегация от ръководещото парламентарно мнозинство тръгват за Киев в сряда. Това удостовери министър-председателят в изявление за bTV в Царево, където посрещна със фамилията си Възкресение Христово.

" Там пътуванията са малко по-специални, тъй като е война. Ще вървим до Полша и оттова не бих споделил тъкмо маршрута, само че има специфична подготовка да пътуваме през нощта и да стигнем до столицат ", изясни той.

Петков уточни, че първо страната ни ще съобщи каските и жилетките, които са обещани от Министерския съвет. Малка или огромна - това е помощ, обощи той.

По негови думи обединението би трябвало дружно да покаже поддръжка за Украйна.

" Бидейки там, това е символика. Неслучайно и другите водачи отидоха там, защото едно е да се приказва по " Facebook ", а друго - да се мине през военната територия, да се стигне до Киев и да се покаже на украинското държавно управление, че сме с тях ", безапелационен бе министър председателят.

Той съобщи, че ще продължи да се разисква и въпросът по какъв начин е възможно нашият транспортен съд от Черноморск да се върне назад.

" Да чуем какви са техните действителни потребности, тъй като имам възприятието, че всеки приказва военна или невоенна помощ. Но хората там имат действителни потребности, време е да влезем в детайла от какво имат потребност и какво България може да даде. Аз лично бих се радвал да дадем военна помощ за Украйна, само че като министър председател моята първа задача е да създадем тази коалиция да излезе с една обща позиция и тя да е в позиция на поддръжка ", разяснява Петков.

Той съобщи, че няма да се стигне до рецесия в обединението, в случай че някой от сътрудниците откаже военна помощ за Украйна и изрази вяра, че никой няма да откаже и съдружните сътрудници ще отидат там дружно и сплотени.

Петков посочи, че и сега всички в обединението са " за " помощ за Украйна. Въпросът бил каква да е тя.

Петков изрази вяра ръководещите да съумеят да покажат на цяла България, че без значение какви са първичните хрумвания за червени линии в разговор дружно могат да реализират общо деяние, в което няма червени линии, а поддръжка за Украйна.

Една неустойчивост в България по никакъв метод не оказва помощ на Украйна, изтъкна министър председателят и още веднъж уточни, че като Кирил Петков би се радвал да дадем военна помощ, само че като министър председател задачата му е тази коалиция да излезе с една обща позиция, тъй като тази непоклатимост е значима и за Украйна.

" В момента имаме 90 000 бежанци от Украйна. Какво ще се случи с тях, в случай че има неустойчивост в България, има неизясненост кой ръководи? И за тези хора няма да е добре, тъй че мисля, че малко повече мъдрост, малко повече държавничество и по-малко политически лозунги в този миг е методът, който всички ние би трябвало да следваме ", добави Петков.

Относно оставката на ръководителя на държавния щаб за бежанците Валери Рачев премиерт съобщи, че той е " един от най-кадърните и можещи хора ".

" Аз персонално доста му благодаря за всичко, което направи, тъй като първата вълна, когато още нямаше никаква организация, той я посрещна челно. Надявам се, че ще можем да го убедим да се върне в близко бъдеще още веднъж. В този миг по персонални аргументи той излезе от тази активност ", изясни Петков.

Премиерът предизвести, че има доста хора, които се пробват да разклатят добрите отношения сред България и Северна Македония.

" Нашето държавно управление няма да се поддаде на този вид лесни провокации, които се пробват да се случват от двете страни. Ние имаме една обща цел - Северна Македония да бъде една европейска страна, един добър комшия. Заедно да може да сътворяваме стопански напредък и всички тези националистически апели и провокации просто би трябвало да ги пренебрегваме, с цел да продължаваме напред ", акцентира той.

По негови думи гаранцията за правата на българите в РСМ могат да се обезпечат и през европейския развой. 

Петков разясни, че РСМ ще бъде в Европейския съюз най-рано след 10 години и има доста глави по пътя ѝ за Европа.

" Ние просто би трябвало да сложим нашите условия - да вземем за пример за Конституцията преди първа глава. По този метод, вдигайки ветото, ние даваме път на Северна Македония да тръгне. Но в тези обособени глави ние може да сложим всички условия, които са нужни за нас и по този начин няма да решим казуса, който сега съществува за една-две седмици, а ще имаме 10 години да работим дружно, с цел да може РСМ в действителност да е европейска страна и всички права на българите там да бъдат изцяло предпазени. Така че методът би трябвало да е по-умен ", счита министър председателят.

Той акцентира, че всяко придвижване по отношение на РСМ ще мине през Народното събрание и ще има открит разговор. Петков съобщи, че чака дори поддръжка освен от обединението, а и от опозицията, тъй като това е народен въпрос.

Един път човек да направи неточност не е добре, само че два пъти да направи неточност е неприемливо, съобщи министър председателят във връзка новия гуверньор на Българска народна банка.

Относно въпроса с инфлацията той посочи, че ние сме една от дребното страни, където цените на битовия ток не са се повишили. Освен това били изхарчени над 4 милиарда за помощи за бизнеса тъкмо за тока. Това е значимо, тъй като когато цените за тока за бизнеса са по-ниски, инфлацията действително на всичките техни артикули също понижава, означи Петков.

Той добави, че сега се мисли пакет за Данък добавена стойност, краткотрайни понижения за хляба, за българските плодове и зеленчуци, а всеки пенсионер за празниците е получил 70 лева напомни министър председателят.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР